Leírás
Használati utasítás:
Helyezzen érzékelő dobozokat a matrac és az ágyrács közé az ágy lábánál, illetve a feltételezett búvóhelyek közelében.
Gyorsan észleli az ágyi poloskák jelenlétét.
Legyen óvatos, az ágyi poloska csak sötétben mozog, számoljon legalább 1 órát, mielőtt ellenőrizné a csapdázást.
A 4 doboz 15 m²-es helyiség lefedését teszi lehetővé.
A poloskafigyelő egy diszkrét korai felismerő eszköz, amely szinte bárhol képes azonosítani az ágyi poloskafertőzést.
Az ágyi poloskafigyelő jellemzői:
- Átlátszó ablak az egyszerű ellenőrzés érdekében
- Nagy teherbírású műanyag
- A poloskák felfedezik a texturált alapot
- A poloskák beszorulnak a ragasztóba
Hol használhatjuk az ágyi poloskafigyelőt?
- Többlakásos lakóépületek/lakáskomplexumok
- Szálloda/szálláshelyek
- Hosszú távú gondozási létesítmények/kórházak
- Irodák
- Főiskolai Kollégiumok
- Iskolák/napközi létesítmények
- Bárhol, ahol emberek laknak vagy gyakran előfordulnak
Méret: 70 mm x 50 mm x 16 mm
Az ágyi poloska:
A kifejlett poloska 5-8 mm hosszú. Ovális és gömbölyded alakú. Rozsdásbarna színű, hát-hasi irányban lapított, vérszívó rovar. Szárnyi nincsenek, repülni nem tud.
Lábain apró karmok és tapadókorongok vannak. Jellegzetes szagú bűzmirigye van és ez erős ágyi poloska fertőzöttségnél kifejezetten érezhető is.
A petékből a lárvák 10 nap alatt kelnek ki és öt vedlést követően ivaréretté válnak. A vedlésekhez mindenképpen vérszívásra van szüksége, e nélkül megáll a fejlődésben.
Az ágyi poloska teljes kifejlődési ideje nagyban függ a hőmérséklettől, körülbelül 2 hónap megfelelő feltételek mellett.
Az ágyi poloska felismerése:
Az ágyi poloska az ágyban és annak környezetében: résekben, illesztésekben tanyázik. Ezekről a búvóhelyekről indul éjszakai vérszívására, mely mindössze néhány percig tart. Az ágyi poloska szabad szemmel jól látható méretű.
Az ágyi poloska táplálkozása
Embervérrel táplálkozik. A táplálkozás gyakorisága a hőmérséklettől is függ, meleg időben 3-5 naponként, hűvösebb időben csak hetente szív vért.
Az emberi testfelületen csak vérszíváskor, 4-12 percig tartózkodik, utána rejtekhelye árnyékában húzódik meg. Az éhezést nagyon jól tűri, szobahőmérsékleten akár 4-6 hónapot is kibír vérszívás nélkül.
A vérszívásra alkalmas helyet a szívókája végén található érzékszerve segítségével találja meg. A fájdalmatlan szúrás az alvó embert legtöbbször a takarótól és ruhával fedetlen testtájakon (például nyakon, vállon, felkaron, csukló-, könyök, lábszár, bokatájékon) éri.
Mi utal az ágyi poloska jelenlétére?
Az esetek döntő többségében csípéseket észlel magán az ágyi poloskás szobában alvó ember. Körülbelül az emberek 10 %-a azonban semmiféle tünettel nem reagál az ágyi poloska szúrására, még egy szúnyogcsípésnyi nyom sem észlelhető.
Jellemző a 2-5 beszúrás, mely lehet vonalban de akár félkörben is: a legjobb vérszívási helyet ritkán találja meg elsőre. A lepedőn hagyott vérfolt is jellemző, az ágyi poloska átöblíti tápcsatornáját, és friss vérrel szívja tele magát.
Szálláshelyeken árulkodó nyom lehet a falon elnyomott ágyi poloska is.
Az ágyi poloska rejtekhelyei:
Az ágyi poloska az egész napot búvóhelyén tölti, kivéve az éjszakait vérszívó vándorútját. Nappal résekben, sötét, huzat és zajmentes helyeken, főként az ágyban rejtőzik. A franciaágy fejtámlájának hátsó kárpitozásának tűzése az egyik kedvenc rejtekhelye.
Főként az alvó ember közvetlen környezetében (ágy, ülőgarnitúra, szekrény hézagaiban) tartózkodik. Gyakran vándorol felfelé, a lámpatestek függesztési pontjainál, az ablakkeret, vagy a falrések közt, a falon képek keretében, a lambéria hézagaiban, falvédő felfogatásában, falon lévő poszter mögött, tapéta hézagos zugaiban, a könyvespolcok illesztéseinél is szívesen rejtőzik.
Hogyan kerül az ágyi poloska a lakásba?
Az alábbi mástól tőrténő vásárlása: pl. ágy, festmény, dísztárgy, könyv, gyermekkocsi, bontásból, illetve lomtalanításból származó tárgyak lehetnek az ágyi poloska forrásai. Alkalmanként ruhában is megbújhatnak.
Természete a hálószobához köti. Tartós éhezés esetén egyik lakásból a másikba a paneles technológiával épített házak vezetékezései mentén (fűtés, víz, gázcsövek) mentén aktívan jut el, de „lerázható” az alsóbb szintekre az ágynemű erkélyen történő szellőztetésekor is.
Gyakori, hogy egy poloskás szálláshelyről, hotelszobából valaki az utazótáskában viszi haza az abban bújó ágyi poloskát.